Návšteva Starhradu

V máji tohoto roku som navštívila Starhrad, ktorý sa nachádza neďaleko hradu Strečno. Je to nenáročná túra sprevádzaná krásnymi pohľadmi na tečúci Váh a okolité vrchy.  

Výlet na Bralovú skalu

Zo Skleného je obľúbený výstup na Bralovú skalu. Dá sa tam ísť z viacerých miest - od futbalového ihriska, z horného konca, zo Sklenárskych lazov; ja tam najčastejšie chodievam z dolného konca, po domácky povedané:  "za štrekou". Prechádzka na skalu je mierna trvá 1 až 1 a pol hodiny. Z Bralovej skaly sú krásne pohľady na Hornú Nitru. Zo skaly možno zísť chodníkom dolu do Rematy a osviežiť sa v hotely Remata. Domov sa dá vrátiť vlakom, alebo poľnou cestou z Rematy na Sklenárske lazy.


Sklenárske skalky

Na hornom konci dediny, kde sa končí asfaltová cesta a pokračuje iba poľná, kamenistá vedúca do kopca sa nachádza kríž. Pri ňom sa cesta rozvetvuje. Ak budete pokračovať doprava, do kopca, dostanete sa na Sklenárske skalky. Ak by ste pokračovali ešte ďalej dostali by ste sa na vrch Horeňovo.
Sklenárske skalky sú ostré skalnaté bralá, ktoré vytŕčajú zo zeme a majú výšku 6 - 15 m. V súčasnosti sú obklopené lesom, takže ich z chodníka ani nie je vidieť. Možno sa však po nich poprechádzať a z ich vrcholkov sa pokochať výhľadom do širokého okolia počnúc Kremnickými vrchmi, Malou a Veľkou Fatrou a Martinskými hoľami.


Sklenárske lazy, prepadliská, pieskové bane, jaskyne

Na Sklenárskych lazoch, ktoré sa rozprestierajú za murovaným krížom na konci dediny sa nachádzajú viaceré zaujímavosti. Početné prepadliská sú znakom toho, že v podzemí sa nachádzajú jaskynné priestory - Sklenianský kras. Prepadliská sú zarastené stromami. Za chatkou na zákrute sú pieskové bane a dve malé hôrky.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky